Sıhhi Tesisat

Yapılardaki tesisat sistemlerinin her biri oldukça önem taşır. Özellikle sıhhi tesisat yapı içerisindeki gerekli suların temini, ısıtılması, depolanması ve yumuşatılması konularını içermektedir. Sıhhi tesisat sayesinde atık su arıtılması, yağmur sularının tahliyesi de yapılır. Temiz su kullanımı için de sıhhi tesisat gereklidir. Tüm bu su işlemleri için gereken imalatlara da sıhhi tesisat denilmiştir.

 

Sıhhi Tesisat Neden Önemlidir?

Gelişen teknoloji ile birlikte insanların hayatları da kolaylaşmaya başladı. Özellikle evlerde imkanların artması ile birlikte insan ömrü de uzamaya başladı. Yapılardaki sıhhi tesisat sistemi sayesinde insanlar sıcak suya çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorlar. Ayrıca konforlu ve sağlıklı bir hayat için de sıhhi tesisat büyük bir öneme sahiptir. Bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde de sıhhi tesisat oldukça önem taşımaktadır. Yapı içerisinde temiz suyun temini sayesinde hem zamandan hem de enerjiden tasarruf da sağlanmaktadır.

Sıhhi Tesisat Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yapılarda sıhhi tesisat yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok detay bulunmaktadır. Sıhhi tesisat tasarımının ve uygulanmasının doğru yapılması insan sağlığı ve konforu için hayati bir öneme sahiptir. Dairelerde bulunan kişilere temiz su sağlanmalıdır. Ayrıca temiz suya da herhangi bir kirleticinin karışmasını önlemek gerekir. Aygıt sayısına göre sağlanan suyun miktarı ve basınca göre uygun bir sistem kurulmalıdır. Gereken hallerde ise su depolanması çok önem taşır.

 

Sıhhi Tesisat Ömrü Ne Kadardır?

Bir yapıdaki sıhhi tesisat ömrü değişkenlik gösterebilir. Özellikle kullanılan boru ve donatım malzemeleri sıhhi tesisat ömrünü belirleyen unsur olarak öne çıkar. Ayrıca pis su drenaj sisteminde meydana gelecek tıkanma ve kirlenmelerin de önüne geçilmelidir. Yapılarda olası katı birikimlerine göre tesisatta uygun bakım noktaları da tasarlanmalıdır. Oluşacak enerji sarfiyatını en aza indirmek için verimliliğin arttırılması gerekmektedir. Tesisat tasarım değerlerine uygun pompa çeşitleri de seçilmelidir.

 

Sıhhi Tesisat İle İlgili Merak Edilenler

Sıhhi tesisat yapılırken yapının durumu ve özellikleri ön planda tutulmalıdır. Ayrıca sıhhi tesisat tasarımları yapılırken en uygun fiyat ve en yüksek kalite hedeflenmektedir. Alanında uzman ekip ve tecrübeli hizmet anlayışı ile kısa sürede sıhhi tesisat tasarımı oluşturulabilir.