Havalandırma Tesisatı

Günümüzde yapılardaki havalandırma tesisatı çok önem taşımaktadır. Kapalı ortamların doğru havalandırılmaması nedeni ile çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir. O nedenle kapalı ortamdaki havanın kalitesinin iyileştirilmesi için değişik yöntemler kullanılır. Özellikle havadaki yer değiştirme işlemlerinin de yapılması için havalandırma tesisatı kurulur. Havalandırma tesisatında ise gerekli olan araçların doğru seçilmesi de gerekmektedir.

 

Havalandırma Tesisatı İçin Neler Gerekir?

Havalandırma tesisatı genellikle ortam havasını dış ortamdan alınmış olan taze hava ile değiştirir. Ayrıca ortamdaki kirli hava da dışarıya atılmaktadır. Yapılardaki havalandırma tesisatı genellikle havada yer alan kirleticileri de filtreler. Taze hava fanı, egzoz fanı ve klima santrali havalandırma tesisatı için gereken ekipmanlardandır. Ayrıca havalandırma tesisatı için havalandırma kanalı, menfez, difizör, panjur ve kamper elemanlarından oluşmaktadır.

Havalandırma Neden Önemlidir?

İç mekanlarda havalandırma sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Canlıların yaşamı için sıcaklığın korunması ve havalandırmaların doğru şekilde yapılması gerekmektedir. Solunum sonucunda havasız kalan ortamların temiz oksijenli hava ile değiştirilmesi gerekir. Havasız ortamlarda canlılar daha sık hastalanabilirler. Bulaşıcı hastalıkların bulaşma oranı da hızla artacaktır. Yapılardaki tozların giderilmesi ve zararlı gazların temizlenmesi için havalandırmanın bulunması gerekmektedir. Özellikle bazı işletmelerde havalandırma tesisatı şarttır.

Havalandırmaların Özellikleri Nelerdir?

Havalandırma tesisatlarının kendine has özellikleri bulunmaktadır. Havalandırma çeşitleri genellikle akışın sağlanması ve canlı sağlığı için çok büyük önem taşımaktadır. Konut havalandırmalarında kokunun giderilmesi için havalandırmalar tercih edilir. Laboratuvar havalandırmalarında gazların çıkışının kolay olması için havalandırma tesisatına ihtiyaç duyulur. Ayrıca her kullanım alanı için de filtre kullanılmaktadır. Canlı yaşamı için önem taşıyan havalandırma tesisatı özenle seçilmeli ve monte edilmelidir. Özellikle ortam ile alakalı olan havalandırma tesisatları tercih edilmelidir.

Tüm canlılar için havalandırma hayati bir öneme sahiptir. O nedenle yapılarda kullanılacak havalandırma tesisatının özellikleri de bilinmelidir. Kullanılacağı alana göre havalandırma tesisatının kurulumu çok önemlidir. Havalandırma tesisatı yapılmadan önce uzman kadro ve tecrübeli firma tarafından keşif yapılır. Hemen ardından ise en kaliteli malzemeler ile birlikte havalandırma tesisatı yapılır. Havalandırma tesisatı hava akışını sağlayabildiği gibi koku giderici özelliğe sahiptir. Büyük salonlarda ve dairelerde havalandırma tesisatı çok önemlidir.