Klima Ve İklimlendirme Hizmeti

Klimalar insan hayatında önemli bir yere sahiptir. Klima ve iklimlendirme tesisatı ile konforu yaz ve kış sağlamak mümkündür. Şartlara göre ayarlanan makinelerden meydana gelir.

Sıcaklığın düşürülmesi, sıcaklığın arttırılması, nemin ayarlanması, sıcak ya da soğuk hava üflemesi sistemleriyle klimalar çalışmaktadır. Ayarlamalarında yapıldığı klimaların çalışma mantığı sektörde sıkıştırmalı soğutma çevrimi prensibidir.

Klima Ve İklimlendirme Tesisatı

Bir klima sisteminin belirlenmesinin amacı iç hava kalitesinin artık en birincil kriter arasında yer aldığı anlamına gelmektedir. Her klima sistemi açık ve net olmalıdır. Bu yüzden de klima sistemleri merkezi ve bireysel olarak iki kategoride uygulanır. Buharlaştırıcı, yoğunlaştırıcı, genişletme valfi, kompresör klima ve iklimlendirme tesisatı sisteminin oluşum işlemleridir.

 

Klima Ve İklimlendirme Tesisatı Nasıl Çalışmaktadır?

Tesisatın çalışması bazı çevrim içi hallerin gerçekleşmesiyle olmaktadır. Buharlaştırma ve yoğunlaştırma da tesisatta gerçekleşen bu hallerde bazılarıdır. Bu hallerin klima ve iklimlendirme tesisatı sisteminde düzenli gerçekleşmesi halinde amaca ulaşılır.

Döngü halinde çalışan tesisat soğutucu akışkanın kompresör cihazına doymuş buhar olarak girmesiyle başlar. Soğutucu akışkana İzantropik sıkıştırma işlemi yapılır. Böylece sıkıştırma akışkanının sıcaklığı çevre sıcaklığından daha yüksek bir değere gelmiş olur. Bu aşamadan sonra devreye yoğunlaştırıcı adımı girmektedir. Sıcaklığı yüksek olan sıkıştırma akışkanı ısı değiştiricisi makinesine girerek ısısını çevreye vermektedir.

Soğutucu akışkanın formu yarı sıvı ve yarı gaz şeklindedir. Bu akışkanın basıncının düşürülmesi gerekir. Bu işlem de genişletme valfinde meydana gelir. Böylece sıvı artık doymuş sıvı bazına dönüşmüş olur. Soğutucu akışkan ısı değiştirici alanına girerek ısı alır ve buhar alanına geçiş sağlar. Döngünün tamamlanması soğutucu akışkanın tekrar kompresör alanına girmesiyle tamamlanır.

Klima ve İklimlendirme

Klima Ve İklimlendirme Sistemleri Nelerdir?

Klima ve iklimlendirme sistemlerinde iki kategorinin yer aldığını bildirdik. Merkezi sistemler ve bireysel sistemler olarak geçmektedir.

Büyük binaların iklimlendirme işlemi için daha çok merkezi sistemler kullanılır. Bu sistem aslında kalorifer sistemine benzemektedir. Klima santrali, havalandırma kanalları gibi cihazlar yer almaktadır. Merkezi sistemde kendi arasında tamamen havalı sistem, tamamen sulu sistem, sulu ve havalı sistem olarak ayrılır.

Tamamen havalı merkezi sistemde klima santralinde şartlandırılan hava kanallar yardımıyla ortama aktarılır. Tamamen sulu merkezi sistemde ise her bir odaya yerleştirilen hava şartlandırma cihazı odanın soğumasını sağlamaktadır. Fanlı sistemde dolaşan su merkezi soğutma grubunda pompalar yardımıyla tesisata iletilir. Daha çok otel, ofis binası, hastane gibi alanlarda tercih edilir.

Sulu ve havalı merkezi sistemde ise temiz hava ve soğutulan su aynı anda fanlı birimlere gönderilerek ihtiyaç karşılanmış olur. Bireysel sistemler de paket cihazlar ve ayrık tip klimalar olarak klima ve iklimlendirme tesisatı alanında yerini almaktadır.

Ayrık tip klimalarda kendi alanında sınıflandırılır. Bireysel sistemde yer alan paket cihazlar alanında salon tipi, döşeme tipi, çatı tipi, pencere tipi seçenekleri mevcuttur.

Duvar tipi, döşeme tipi, salon tipi, tavan tipi, kanal tipi, gizli tavan tipi ve portatif klimalar da ayrık tip klimalar arasında yer alan seçeneklerdir.

Klima ve iklimlendirme hizmeti arasında uzman kadro ve cihazlarla çalışan www.aktermmekanik.com sitesi proje ve uygulama hizmetleriyle her zaman yanınızdadır ve size destek vermektedir.