Isıtma Tesisatı

Yapıların kış mevsiminde ısınmasını sağlamak için kullanışlı bir ısıtma tesisatı oluşturulması gerekir. Özellikle insanların rahatsızlık duymadan oturabilecekleri alanlar yaratılması için ortamın nem, sıcaklık ve termodinamik için ısıtma tesisatına ihtiyaç duyulmaktadır. Binalarda ısıl konforun sağlanması için ortam sıcaklıklarının doğru yapılması gerekmektedir. Isıtma sistemleri tasarlanırken ısı kaybı yaşanmaması için doğru tesisat yapılmalıdır. Kurulum ve işletme maliyetleri de göz önünde bulundurularak ısıtma sistemi türü belirlenebilir. Yapının ise geometrik şartlarına uygun şekilde uygulanır.

Isıtma Tesisatı Tasarlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yapılardaki ısıtma tesisatı tasarlanırken çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Yapının coğrafi konumu ve ekonomik özelliklerine göre uygun bir ısıtma tesisatı seçilmelidir. Kurulum ve işletme verimliliği açısından da başarılı olan ısıtma tesisatı tercihi yapılmalıdır. Yapılardaki ısıtma sistemi yerleşimi yapının statik ve mimari özelliklerine bakılmalıdır. Tüm bu özelliklere göre ısıtma sistemi tercih edilebilir. Ayrıca yapısının ısı kayıpları mutlaka doğru hesaplanmalıdır. Yapıdaki ısı kaybını karşılayabilecek uygun kapasite seçilmelidir.

Isıtma Tesisatı Uzun Süreli Olabilmesi İçin Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Yapılardaki ısıtma sistemlerinin uzun ömürlü ve başarılı olabilmesi için bazı şartlar gerekir. Özellikle ısıtma sisteminde kullanılan tüm malzemeler kaliteli olmalıdır. Yapılardaki ısı kayıpları mutlaka doğru bir şekilde hesaplanmalıdır. Ayrıca ısı kaybını karşılayacak kapasite de seçilmelidir. Sızak su kazanı, pompa gibi sürekli çalışacak ekipmanlar kaliteli olmalıdır. Termal ve mekanik malzemelerin elektrik verimleri de mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Uzman bir ekip ve tecrübeli hizmet anlayışı ile ısıtma sistemi uygun şartlarda tasarlanmalıdır.

Isıtma Tesisatı

Isıtma Tesisatı Tasarımı İle İlgili Merak Edilenler

Yapılardaki ısıtma tesisatı için ısıtma tesisatlarının boyutlandırılması gerekir. Isıtma sistemi uygulanması, işletme ve bakım konularında doğru hizmet verilmelidir. Mekanların istenilen sıcaklıkta tutulabilmesi için ısıtma sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Merkezi ısıtma genellikle soğuk iklimlerdeki büyük yapılarda kullanılmaktadır. Ayrıca ısıtma sistemleri iç ortamdan çevreye olan ısı kaybının karşılanması prensibi ile çalışan sistemlerdir. Isıtma tesisatı genel olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunlar ise merkezi ısıtma ve lokal ısıtma olarak bilinir. Yapılarda ısıtma sistemi yapılabilmesi için doğru incelemeler ve kontroller yapılmalıdır. Ardından ise yapıya uygun bir ısıtma tesisatı tasarlanmalı.