Enerji Sistemleri > Kojenerasyon

KOJENERASYON

 

Kojenerasyon kısaca, enerjinin hem elektrik hem de ısı formlarında aynı sistemden beraberce üretilmesidir. Bu birliktelik, iki enerji formunun da tek tek kendi başlarına ayrı yerlerde üretilmesinden daha ekonomik neticeler oluşturmaktadır. Basit çevrimde çalışan, yani sadece elektrik üreten bir gaz türbini ya da motoru kullandığı enerjinin %30-40 kadarını elektriğe çevirebilir. Bu sistemin kojenerasyon şeklinde kullanılması halinde sistemden dışarıya atılacak olan ısı enerjisinin büyük bir bölümü de kullanılabilir enerjiye dönüştürülerek toplam enerji girişinin % 70-90 arasında değerlendirilmesi sağlanabilir. Bu tekniğe "birleşik ısı-güç sistemleri" ya da kısaca "kojenerasyon" diyoruz.

NEDEN KOJENERASYON

 

Hastanelerden, fabrikalara, iş merkezlerinden, konutlara kadar dünya genelinde pek çok tüzel ve gerçek kişi, önemli gerekçelerle kojenerasyon ve trijenerasyon sistemlerine geçiş yapmaktadır. Bu gerekçeleri şöyle sıralamak mümkündür:

 

Yüksek Enerji Tasarrufu : Elektrik üretilirken ortaya çıkan ısı, kojenerasyon sistemlerinde kullanıma girer ve ısıtmada, soğutmada veya mekanik enerji elde edilecek şekilde tekrar kullanılır. Kojenerasyonda Verimlilik ve Tasarruf

 

Daha Temiz Enerji Üretimi : Kojenerasyon sistemlerinin birincil yakıtı doğal gazdır. Kullanılabilecek diğer yakıtlara göre, CO2 salınım miktarı değişir. Aynı miktarda yakıtla elektrik enerjisinin yanında, ısı enerjisi de elde edildiğinden dolayı geleneksel sistemlere göre sera gazlarının salınım miktarı yarı yarıya düşer. Kyoto protokolüne uygun bir sistemdir.

Yakıt Çeşitliliği : Sistemin birincil yakıtı olan doğal gaz dışında, biyolojik yakıtlar ve atıklardan yararlanabileceği gibi, diğer fosil yakıtları da kullanmak mümkündür.

Tüketim İhtiyacına Göre Üretim : Kojenerasyon sistemi kurulan tesis, sadece ihtiyacını görecek kadar üretim yapabileceği gibi, fazla üretimi de satabilir.

Kesintisiz Elektrik Üretimi : Geleneksel elektrik üretiminde ve dağıtımında karşılaşılan sorunlar, kojenerasyon sistemleri entegre edilmiş tesislerde görülmez. Kojenerasyon her zaman sabit gerilim, sabit frekans sağlar. Böylelikle fabrika üretimleri aksamaz.

Yüksek Verimli Üretim : Daha az miktar yakıtla, daha fazla enerji üretilir

Yüksek Erişebilirlik ve Esneklik : Isıtma gerekmeyen tesislerde veya mevsimsel değişikliklerle ısıtmanın belirli bir süre gerekli olmadığı dönemlerde, buhar türbinleri kullanılarak, ortaya çıkan ısıdan bir kez daha elektrik enerjisi üretilebilir (ya da mekanik enerji olarak kullanılabilir.)

Yatırımın Kısa Sürede Amorti Edilmesi : Kojenerasyon, her nereye kurulursa kurulsun, yüksek verimli ve yüksek tasarruflu bir işlem olduğu için (özellikle hayati bir konu olan "enerji" hakkında olduğundan) diğer yatırımlara göre çok kısa sürede kendisini amorti eder. Bu süre 1,5 yıl ile 4 yıl arasında değişir.

Üretilen Enerjinin Dağıtım Kaybına Uğramaması : Enerji zaten tesiste üretildiği için dağıtımda ve iletimde kayıp olmadığı gibi, dağıtım ve iletim için ek masraflar ortadan kalkar.

Montaj Süresinin Kısa Olması : Sistemin montaj süresi sadece birkaç günle sınırlıdır.

Bakım Süresi ve Kolaylığı : Kojenerasyon sistemlerinin bakım süresi, 1 yıl içinde sadece 1 haftadır
Soğanlık Yeni Mah. Fuat Paşa Sk. No: 12: İST İSTANBUL Plaza K:7 D:15 T:0216 417 30 53 F:0216 549 30 53 M: info@aktermmekanik.com.tr | Tüm Hakları Akterm Mekanik Proje Taahhüt İnşaat ' a Aittir... | Designed by Marka C.A face twit en tr