Isıtma ve Soğutma Sistemleri > Radyatörlü Isıtma Tesisatları
RADYATÖRLÜ ISITMA TESİSATI
 

 Bu yöntemde projelendirmeye esas sıcaklığa bağlı olarak 90 derece sıcaklıkta sıcak su kullanılır. 90 derecede  kazandan çıkan su genellikle 70 derecede kazana döner. Sıcak su kazanında üretilen sıcak su borularla  ısıtılacak hacimlere yerleştirilmiş radyatör, konvektör ve sıcak hava apereyi gibi ısıtıcı elemanlarla taşınır.  Burada soğuyarak ısısını oda hacmine bırakan su, kazana geri döner. Suyun dolaşımı daha ekonomik ve  konforlu olduğu için sirkülasyon pompaları ile sağlanır. Sistemde mevcut suyun ısınması sırasında artan  hacim, genleşme kabı adı verilen bir depoda toplanır. Su sıcaklığı 90/70 derece yerine, 70/50 derece seçilerek,  düşük sıcaklık ısıtması konforu sağlanabilir.Lokasyon ve yerleşim uygulamaları için AKTERM MEKANİK  deneyimli teknik ve mühendis kadrosundan bilgi alabilirsiniz.

 

 PANEL RADYATÖRLER

 Panel radyatörler panel (gövde) ve kanatların (konvektörler) bir araya getirilmesiyle oluşur. Üretim ve kullanım oranları, çevreye çok az zarar verdikleri, en az yakıt tüketimiyle beraber aynı ısı konforunu sağladıkları için son zamanlarda dünyada olduğu gibi ülkemizde de kullanımı hızla artmaktadır.

 

  • ALÜMİNYUM RADYATÖRLER

Dilimli olanları alüminyumdan pres döküm tekniği ile üretilirler ve nipelle birleştirilirler. Alüminyum dilimlerin çelik nipeller ile birleştirilmeleri sonucu alüminyum radyatörlerin ortalama kullanım süreleri 15-20 yıl mertebesindedir. Derinlikleri azdır. Isı dağılımı esas olarak konveksiyonla (taşınım) meydana gelir. Dilimli ekstrüzyon (Alurad) radyatörler ise daha çok panel radyatör özelliği taşırlar. Dilimli olmalarına rağmen, presle standart boylarda birleştirilmiş olarak tek parça üretilebilirler. Standart ve pano tipleri vardır.

 

  • DÖKÜM RADYATÖRLER

Dökme demirden kalıplar vasıtası ile dilimler halinde imal edilirler. Genellikle 30 dilimden fazla gruplama önerilmez. Gruplama işleminde konik veya vidalı nipeller kullanılır. İki dilim biri alttan, diğeri üstten nipelle birleştirilir. İki dilimin temas yüzeyinde sıcak sulu ısıtma sistemlerinde conta malzemesi olarak manilla, kızgın su ve buharlı ısıtma sistemlerinde ise klingerittir. Radyatörün nipellerle birleşen boşluklu bölümleri altta ve üstte birer kollektör oluştururlar. Dilimli döküm radyatörler; kolonlu, perkolonlu ve ridem tipleri mevcuttur.

 

 

  • DİZAYN RADYATÖRLER

Banyolarda sağlık şartları karşılanmalı, rahatlık duygusu temin edilmelidir. Genellikle ülkemizde banyolar oldukça dar bir alana sıkıştırılır. Bu nedenle, bu gibi ortamların tanziminde sağlık ve konforla ilgili kriterler dikkate alınmalı, yani apareylerin rahatlıkla kullanılması mümkün olmalıdır.
Soğanlık Yeni Mah. Fuat Paşa Sk. No: 12: İST İSTANBUL Plaza K:7 D:15 T:0216 417 30 53 F:0216 549 30 53 M: info@aktermmekanik.com.tr | Tüm Hakları Akterm Mekanik Proje Taahhüt İnşaat ' a Aittir... | Designed by Marka C.A face twit en tr